Strona główna Auto porada Samochód po wakacjach. Na co warto zwrócić uwagę?
Samochód po wakacjach. Na co warto zwrócić uwagę?

Samochód po wakacjach. Na co warto zwrócić uwagę?

105
0

Wrzesień to ostanie dni kalendarzowego lata. To okres w którym dni stają się coraz krótsze, a w naszych głowach rodzą się wspomnienia minionych już wakacji. Mniejsze i większe podróże, czas spędzany w nadmorskich kurortach bądź na górskich szlakach jest już przeszłością.

Dla nas był to okres swobodnego wypoczynku, jednak dla naszego samochodu wakacje to czas wzmożonej i intensywnej pracy. Powrót do powakacyjnej rzeczywistości to najlepszy moment, by zwróć uwagę na stan swojego samochodu oraz przygotować go do okresu jesienno – zimowego.

panujących na polskich drogach.
Po pierwsze – mechanika

Najważniejsza w samochodzie jest mechanika, dlatego powakacyjne prace konserwacyjne powinniśmy rozpocząć od przeglądu poszczególnych podzespołów. Wiele osób spędzających zagraniczne wakacje decyduje się na daleką podróż własnym samochodem, który w krótkim odstępie czasu przejeżdża nawet kilka tysięcy kilometrów. Po powrocie pierwszą rzeczą, którą powinniśmy wykonać powinno być sprawdzenie płynów takich jak olej, płyn hamulcowy oraz płyn do chłodnic.

 

2916530851_3aa2251447_z

pomóc wam wyprzedzić waszą internetową konkurencje.

Jeżeli poziom poszczególnych płynów jest niski, powinniśmy zdecydować się na ich całkowitą wymianę. Duża ilość owadów rozbitych na naszej chłodnicy może skutkować przegrzewaniem się silnika. W tym przypadku należy użyć aktywnego środka czyszczącego i nałożyć go na chłodnicę tam gdzie są owady, a następnie polać chłodnicę od strony silnika. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić również na stan naszych opon, dokładnie przyjrzyjmy się im od zewnętrznej strony oraz zweryfikujmy głębokość bieżnika. Opony powinny mieć bieżnik o wysokości przynajmniej 3 mm.

Wszelkie nierówności, otarcia oraz wyząbkowanie opon to skutek nieprawidłowo funkcjonującego układu amortyzacji bądź problemów związanych z geometrią podwozia. Koniecznie będzie również wyrównanie ciśnienia w oponach, ponieważ po długich podróżach spadek ciśnienia w oponach jest czymś naturalnym. Coraz chłodniejsze noce oraz poranki powodują zwiększony pobór mocy podczas wysuszania szyb, co może być ciężką próbą dla zmęczonego latem akumulatora. Stan akumulatora można sprawdzić w warsztacie samochodowym.

 

Na błysk

Po wakacjach auto powinno być odpowiednio wyczyszczone zarówno z zewnątrz jak i w wewnątrz. Z bagażnika oraz wszelkich schowków i zakamarków należy usunąć śmieci oraz niepotrzebne rzeczy, a następnie przystąpić do dokładnego odkurzania.

Drobne ziarenka pasku w tapicerce to prawdziwa zmora, której należy się pozbyć. W przypadku, gdy nie możemy sprostać temu wyzwaniu, warto zdecydować się na usługi profesjonalnej firmy czyszczącej tapicerki samochodowe. Do mycia karoserii używajmy myjki ciśnieniowej, szamponu samochodowego oraz specjalnej gąbki. Po dokładnym wypucowaniu auta należy zabezpieczyć karoserię woskiem, dzięki któremu ochronimy lakier przed mikrouszkodzeniami.

Odpowiednia diagnostyka oraz konserwacja naszego auta to gwarancja jego pełnej niezawodności. Warto poświęcić odrobinę swojego czasu, aby mieć absolutną pewność, że samochód z którego codziennie korzystamy jest w pełni bezpieczny i przystosowany to jesienno – zimowych warunków panujących na polskich drogach.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *