Strona główna Auto porada Jak przygotować auto do jesieni?
Jak przygotować auto do jesieni?

Jak przygotować auto do jesieni?

10
0

Większość kierowców wie, jak przygotować auto na lato, a jak na zimę, jednak jeśli chodzi o okres jesienny ciężko określić, co w samochodzie należy sprawdzić. Szybko zapadający zmierzch, zaparowane szyby, zapach stęchlizny w samochodzie – zobacz, jak sprawić, żeby Twoje auto zniosło tę nielubianą przez kierowców porę roku w jak najlepszej kondycji.

a

a

Po pierwsze – szyby, wycieraczki, światła

a

Szyby, wycieraczki i światła to trzy elementy, które o tej porze roku szczególnie zaważą o naszym bezpieczeństwie na drodze. Szkło należy dokładnie umyć, przede wszystkim usuwając wszelkie owady, które rozbiły się o szybę, następnie zostały rozmyte na jej powierzchni przez pióra wycieraczek i przesłaniają kierowcy widoczność na drodze. Jeżeli nie możemy poradzić sobie z silniejszymi zabrudzeniami, warto skorzystać z pomocy specjalnych preparatów do usuwania owadów.

Po wyczyszczeniu szyby, przychodzi pora na wycieraczki. To nie prawda, że po przetarciu gumki czystą białą szmatką zawsze zostanie na niej ślad. Pióra myjemy środkiem z alkoholem tak długo, aż na ścierce nie pojawi się już żaden ślad brudu. Warto też dokonać samego przeglądupiór – często zdarza się, że po dłuższej eksploatacji są one wyszczerbione lub popękane. W takim przypadku pozostaje już tylko wymiana, szkoda więc naszej pracy przy myciu części, które nie będą już przez nas używane.

Na koniec zostawiamy aluminiowe trzpienie – bardzo ważny element, bo to właśnie na nich osadzone są ramiona wycieraczek. W miejscu obrotu często pojawia się tlenek. Wówczas warto przemyć trzpienie preparatem bezacetonowym do mycia zacisków hamulcowych lub sprayem elektrycznym. Następnie możemy zastosować odrobinę „suchego” smaru teflonowego.

 

a

a

Po drugie, sprawdź uszczelki

a

Nie ma nic gorszego niż wilgoć przedostająca się do wnętrza, co niestety zdarzyć się może szczególnie jesienią. Dlatego też dobrze jest zwrócić uwagę na uszczelki w drzwiach i prowadnice szyb. Gumę myjemy (!) i pielęgnujemy preparatami silikonowymi lub glicerynowymi. Tzw. uszczelki „mechate”, czyli pokryte sproszkowanym welurem czyścimy na początku wodą z mydłem, dopiero potem suszymy.

 

a

a

Trzy – elektryka jest bardzo ważna

a

Elektryka i wilgoć to nie jest najlepsze połączenie. W starszych autach jesień to najbardziej odpowiedni moment na wyczyszczenie i zakonserwowanie kabli wysokiego napięcia. Coś, co przyda nam się szczególnie do tego zadania, to spray silikonowy.W nowszych samochodach warto przyjrzeć się odsłoniętym stykom elektrycznym – klemy akumulatora i skrzynki bezpiecznikowe to szczególnie ważne elementy auta.

Na pierwszym planie powinniśmy sprawdzić bezpieczniki odpowiadające za wentylator i ogrzewanie szyb. Tam, gdzie pojawiają się pierwsze oznaki szarego nalotu stosujemy tylko spray do elektryki – nie skrobiemy styków, nie zabezpieczamy ich stałym smarem. Jeśli skrzynce bezpiecznikowej zebrał się brud, trzeba go usunąć.

a

a

Po czwarte, wentylacja

a

Często traktowana jest jako najważniejszy (oby nie jedyny!) obowiązek przy w przygotowaniach auta do jesieni, ponieważ pozwala zwalczać problem parujących szyb.Po lecie zawsze warto wyczyścić kanały wentylacyjne, a następnie spryskać je preparatem dezynfekującym. Te czynności powinniśmy wykonać szczególnie starannie. Czyścimy wszystkie wyloty, również te pod deską rozdzielczą, pod fotelami kierowcy i pasażera. Jeśli przystaniemy tylko i wyłącznie na dwóch kratkach na środku deski, szkoda naszego czasu i pracy – nic nam to nie da.

Filtr pyłkowy to drugi ważny element i niezależnie od tego czy wymienialiśmy go po zimie czy też nie, po sezonie letnim również wymaga starannego odkurzenia, wysuszenia, a jeśli jest czarny od brudu to wymiany. Zakurzony filtr chłonie wilgoć jak gąbka, a następnie wilgotne powietrze wtłaczane jest do kabiny powodując natychmiastowe parowanie!

I element ostatni – klimatyzacja. Nie każdy wie, że raz na jakiś czas trzeba jej używać. Uprzednio należy ustawić system na „grzanie”. Klima bardzo skutecznie odparowuje szyby, a nawiew ciepłego, suchego powietrza włączony przez kilkanaście minut „na nogi” pomoże wysuszyć dywaniki, które będą teraz coraz częściej mokre od deszczu.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *