Strona główna Auto porada Diesel czy benzyna – co wybrać?
Diesel czy benzyna – co wybrać?

Diesel czy benzyna – co wybrać?

0
0

Odwieczny dylemat każdego człowieka, który przymierza się do kupna samochodu – diesel czy benzyna? Po zasięgnięciu wielu opinii, przeczytaniu kilku poradników i dokładnym rozważeniu wszystkich „za” i „przeciw”, okazuje się, że diesle wcale nie są tak ekologiczne i ekonomiczne, jak mówią stereotypy, a pojazd benzynowy okazuje się jednak droższą opcją, głównie przez wysokie spalanie.

 

Silnik benzynowy

Pierwsza i najbardziej zauważalna różnica między silnikiem benzynowym, a silnikiem diesla, to cena – auto na benzynę jest zdecydowanie tańsze od swojego wysokoprężnego konkurenta. Co ciekawe, mimo podobnej ceny benzyny i oleju napędowego, generuje wyższe koszty, ponieważ ma większe spalanie.

Na korzyść silnika benzynowego wpływa natomiast obsługa serwisowa – ma on dużo prostszą konstrukcję i nie posiada tak wielu wrażliwych i podatnych na zużycie elementów. Jeżeli poruszamy się na co dzień po mieście, pokonując stosunkowo niewielkie odległości, lepszym wyborem będzie benzyna. Osoby, które dużo podróżują, wybierają raczej silnik diesla. Na plus tych pierwszych działa również możliwość połączenia benzyny z instalacją gazową, co może stanowić alternatywę dla silników wysokoprężnych. Koszt dobrej instalacji LPG jest podobny bądź niższy niż różnica w cenie między silnikiem benzynowym, a silnikiem diesla.

 

Silnik diesla

Silniki wysokoprężne jeszcze całkiem niedawno stanowiły poważną konkurencję dla silników benzynowych; powodem były przede wszystkim atrakcyjne ceny. Paliwo było tańsze od diesla nawet o kilkadziesiąt groszy.

Na chwilę obecną różnica ta nie jest aż tak znacząca, dlatego też wybór silnika powinien być przez nas dokładnie przeanalizowany pod kilkoma innymi względami, szczególnie, że samochody z dieslem wciąż są droższe niż auta na benzynę, ale rekompensują to niższym niż w przypadku silników benzynowych spalaniem. Jeśli pokonujemy duże odległości, taki wybór będzie ekonomicznie uzasadniony.

Niestety silniki diesla uległy pewnym zmianom. Współczesne diesle wyposażone są między innymi w turbosprężarkę, bezpośredni wtrysk paliwa, dwumasowe koło zamachowe i kłopotliwy filtr cząstek stałych. Wszystko to spowodowało, że silniki wysokoprężne zbliżyły się trybem pracy do benzynowych, natomiast drastycznie spadła ich trwałość, będąca kiedyś ich cechą charakterystyczną. Minusem silników wysokoprężnych są koszty przeglądów okresowych, które są zdecydowanie większe niż w przypadku aut na paliwo.

Dlaczego diesle cieszą się lepszą opinią niż pojazdy napędzane benzyną? Przede wszystkim ze względu na pewne utarte stereotypy dotyczące ich ekonomicznej eksploatacji. Pamiętajmy jednak, że dokonując zakupu samochodu z silnikiem wysokoprężnym, musimy liczyć się z tym, że prawdopodobnie będzie on zajeżdżony – nikt nie nabywa tych aut w celu okazjonalnej jazdy do sklepu raz w tygodniu.

 

Co wybrać?

Nie da się ukryć, że silniki benzynowe to najczęstsze rozwiązania, z którymi można spotkać się w samochodach. Same pojazdy są znacznie tańsze niż auta dieslowe. Również ewentualne naprawy i koszty zakupu części w razie usterek mniej obciążają nasz portfel niż w dieslach. Największą wadą jest jednak wysoki koszt paliwa. Dlaczego jest to tak ważne w tym przypadku? Ponieważ auta z silnikiem benzynowym spalają go znacznie więcej, szczególnie w korkach.

W jaki sposób dokonać prawidłowego wyboru? W pierwszej kolejności należy odpowiedzieć sobie na pytanie: ile kilometrów w ciągu roku zamierzam pokonać moim autem? Decydując się na konkretną jednostkę napędową, musimy przeanalizować również sposób eksploatacji samochodu i zwyczajnie policzyć, czy warto zainwestować w mniej paliwożerny, ale droższy w zakupie i serwisowaniu silnik diesla, czy postawić na tańszą obsługę serwisową auta z benzyną.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *