Strona główna Auto porada Jak przygotować auto do wiosny?
Jak przygotować auto do wiosny?

Jak przygotować auto do wiosny?

0
0

Temperatura spadająca poniżej zera, lecący z nieba śnieg, oblodzenie oraz sól na drogach. To jedne z wielu czynników decydujących o tym, że zima jest uznawana za najgorszy okres dla właścicieli samochodów. To pora roku, w trakcie której pojazdy są szczególnie narażone na mniejsze i większe awarie oraz usterki.

Zużyty akumulator, zmatowiałe i zaparowane reflektory, korozja pojawiająca się na progach – można by tak długo wymieniać. W tym roku zima była wyjątkowo łaskawa dla kierowców, jednak mimo wszystko po jej upływie powinno się odpowiednio przygotować auto do sezonu wiosennego. W dzisiejszym artykule zdradzimy wam najlepsze rozwiązania, sposoby, porady oraz tipy, dzięki którym wasz samochód będzie się doskonale prezentował w pierwszych promieniach wiosennego słońca, a jego mechanika będzie w nienagannej kondycji.

a

Wymiana opon

To pierwszy element, od którego należy rozpocząć przygotowania do sezonu wiosennego, ponieważ w bezpośredni sposób wpływa on na bezpieczeństwo jazdy. Charakterystyka, budowa bieżnika oraz skład opony zimowej diametralne różni się od opony letniej.

Opona zimowa ma więcej lameli oraz zagłębień, które na ciepłym asfalcie obniżają przyczepność opony oraz wydłużają drogę hamowania. Opony najlepiej wymieniać w chwili, w której temperatura zacznie się utrzymywać powyżej 7 stopni Celsjusza, czyli na przełomie marca i kwietnia.

a

Dokładne mycie auta

Zimą trudno jest utrzymać auto w odpowiedniej czystości, dlatego większość pojazdów w tym okresie jest po prostu brudna. Pierwsze cieplejsze dni to doskonały moment, aby odmienić wygląd auta.

W pierwszej kolejności należy dokładnie usunąć cały zimowy brud, który z pewnością znajduje się w nadkolach, na karoserii, szybach oraz felgach. W tej kwestii pomocna będzie myjka ciśnieniowa, jednak nie zapominajcie o dokładnym zakonserwowaniu powierzchni przed korozją. Doskonale sprawdzi się woskowanie oraz specjalne preparaty, które znajdziecie w większości sklepów motoryzacyjnych. Wiemy, że liczy się pierwsze wrażenie, czyli lśniąca karoseria i błyszczące alufelgi, ale podczas mycia auta musicie pamiętać również o wnętrzu. Na wiosnę wyczyśćcie kokpit, tapicerki oraz dokładnie odkurzcie zanieczyszczenia z wycieraczek.

a

Weryfikacja płynów

Osoby przygotowujące swój samochód do sezonu wiosennego powinny zadbać o uzupełnienie wszelkich płynów, które w trakcie eksploatacji samochodu ulegają zużyciu. Polecamy odwiedzić serwis samochodowy w celu uzupełnienia bądź wymiany płynów w układzie chłodzenia, płynu hamulcowego, oleju silnikowego oraz oleju w układzie wspomagania. To elementy, które gwarantują waszemu pojazdowi odpowiednią żywotność oraz zapewniają właściwe działanie poszczególnych układów. Warto też wymienić płyn do spryskiwaczy z letniego na zimowy, ale z tym pewnością poradzicie sobie sami.

Każdy samochód na wiosnę wymaga pewnego rodzaju odświeżenia. Ważne (i w końcu możliwe) jest nie tylko dokładne umycie pojazdu, ale również dokonanie drobnych przeglądów, wymiana płynów i zmiana opon na letnie. Nie zapomnijcie o tym, kiedy nadejdzie kalendarzowa wiosna!

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *