Strona główna Moto wiedza Co oznaczają kontrolki w samochodzie?
Co oznaczają kontrolki w samochodzie?

Co oznaczają kontrolki w samochodzie?

0
0

Deska rozdzielcza samochodu to jeden z najistotniejszych komponentów samochodu w czasie jazdy. To ona dostarcza kierowcy podstawowych informacji, takich jak aktualna liczba obrotów silnika, prędkość, z którą porusza się pojazd oraz sposób działania poszczególnych podzespołów samochodu. W ostatniej kwestii pomagają kontrolki samochodowe, które można podzielić na trzy podstawowe grupy.

a

Kontrolki zielone – określają poszczególne funkcje, które są aktywne podczas pracy samochodu. Dostarczają informacji o włączonych światłach mijania, kierunkowskazach i tempomacie. Nie mają one bezpośrednio wpływu na możliwość poruszania się pojazdem.

Kontrolki pomarańczowe – to kontrolki informacyjne, których zadaniem jest poinformowanie kierowcy o pojawieniu się problemu. W przypadku tych kontrolek można kontynuować jazdę, jednak usterkę powinno się jak najszybciej naprawić, zanim stanie się ona źródłem poważniejszej awarii.

Kontrolki czerwone – mają charakter ostrzegawczy i informują o wykryciu w samochodzie poważnej usterki, którą powinno się niezwłocznie naprawić. Jeżeli w czasie jazdy na kokpicie waszego samochodu pojawi się jakakolwiek czerwona kontrolka, powinniście natychmiast zatrzymać pojazd w odpowiednim do tego miejscu i w części przypadków skorzystać z usług pomocy drogowej. Bagatelizowanie tej kwestii może prowadzić do poważnego uszkodzenia mechanizmu, a nawet spowodować niebezpieczny wypadek.

a

Z pewnością każdy kierowca doskonale zna wszystkie podstawowe kontrolki pojawiające się na desce rozdzielczej, jednak często zdarzają się problemy we właściwej interpretacji symboli z grupy pomarańczowych i czerwonych kontrolek. W dzisiejszym artykule opiszemy najważniejsze kontrolki ostrzegawcze, które nie zawsze są dobrze interpretowane przez kierowców.

a

kontrolki

a

1. Ostrzeżenie o niesprawności układu poduszek powietrznych – kontrolka ta powinna świecić tylko przez kilka pierwszych sekund po uruchomieniu silnika. Jeżeli nie zgaśnie, oznacza pojawienie się awarii poduszki powietrznej, którą należy usunąć w serwisie.

2. Ostrzeżenie o awarii układu hamulcowego – kontrolka ta pali się zawsze podczas zaciągniętego hamulca ręcznego. Pojawienie się jej w trakcie jazdy jest najczęściej związane z niewystarczającą ilością płynu hamulcowego. W tym przypadku powinno się uzupełnić płyn lub udać się natychmiast do stacji serwisowej.

3. Ostrzeżenie o zbyt wysokiej temperaturze płynu chłodzącego – pojawienie się tej kontrolki jest równoznaczne z usterką układu chłodzenia. Bagatelizowanie tej kontrolki może prowadzić do poważnych awarii takich jak przepalenie uszczelki pod głowicą, której wymiana wiąże się ze znacznymi kosztami.

4. Ostrzeżenie o zbyt niskim poziomie oleju silnikowego lub o jego niewystarczającym ciśnieniu – w takiej sytuacji wystarczy uzupełnić poziom oleju silnikowego, w przeciwnym wypadku silnik może ulec zatarciu.

5. Kontrolka świec żarowych – dotyczy ona wyłącznie samochodów z silnikiem diesla. W tym przypadku można kontynuować jazdę, ale należy jak najszybciej udać się do serwisu.

6. Ostrzeżenie o problemie z filtrem cząstek stałych – pojawienie się tej kontrolki na desce rozdzielczej oznacza, że filtr cząstek stałych jest bliski zatkania się. Niezbędna jest wizyta w serwisie.

7. Kontrolka systemu wtrysku – informuje o pojawienia się problemu związanego z funkcjonowaniem silnika.

8. Ostrzeżenie o zbyt małym ciśnieniu powietrza w oponie lub oponach – w tym przypadku wystarczy przywrócić prawidłowe ciśnienie w oponach. Można to zlecić stacji wulkanizacyjnej lub zrobić to samemu przy pomocy automatów do pompowania kół, które znajdują się na wielu stajach benzynowych.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *