Strona główna Auto porada Dlaczego postoje na trasie są tak istotne?
Dlaczego postoje na trasie są tak istotne?

Dlaczego postoje na trasie są tak istotne?

0
0

Rozwój przemysłu i postęp w wielu technologiach, który nieustannie dokonuje się na naszych oczach, pozwoliły wielu osobom podnieść standard i komfort życia. Tyczy się to zarówno żywności, jak i odzieży, sprzętu elektronicznego czy motoryzacji.

W dzisiejszych czasach posiadanie samochodu nie jest już niczym dziwnym – na świecie istnieje wiele marek, które oferują różnorodne modele w naprawdę niskich cenach. Są oczywiście również marki premium, których produkty stanowią niewątpliwie dobro luksusowe, ale zdecydować można się również na samochody używane, które nie obciążą tak bardzo naszej kieszeni.

Niezależnie od tego, czy jesteśmy właścicielem auta Toyota Corolla z rocznika 1998 czy Audi Q7 z 2015, w czasie podróży każdy kierowca musi dostosować się do zasad, bez których sprawne i bezpieczne poruszanie się po drodze byłoby niemożliwe. Jedną z tych reguł jest… robienie postojów.

a

Przede wszystkim odpoczynek

Obolałe plecy, zmęczone oczy, ścierpnięte nogi i szyja – każdy kierowca mający przed sobą dłuższą trasę doskonale zna te objawy. To właśnie one są sygnałem od naszego ciała, które żąda przerwy i odpoczynku.

Postój na drodze to dobry czas na odprężenie – po kilku godzinach siedzenia powinniśmy wstać i zrobić przynajmniej kilka kroków wokół samochodu. Wskazane są także skłony, przeciąganie się i krótkie ćwiczenia na palce u dłoni. Pamiętajcie również o oczach – one także muszą odpocząć od monotonnego obrazu drogi. Jeśli macie taką możliwość, popatrzcie na zieleń, która kojąco wpływa na zmęczony wzrok. Dobrze sprawdzą się także nawilżające krople do oczu dostępne w niemalże każdej aptece.

a

Czas na przekąskę

Postój na drodze to czas na zjedzenie czegoś (najlepiej na ciepło) i ugaszenie pragnienia. Dużo wygodniej jest zjeść kanapkę i wypić kawę siedząc przy stole lub stojąc przy stoliku niż męczyć się z odwijaniem jej z papieru śniadaniowego, trzymając drugą ręką kierownicę. Kilkanaście minut nas nie zbawi, a zjedzenie czegoś z pewnością sprawi, że poczujemy się nieco lepiej i dostarczymy do naszego organizmu energię niezbędną do pokonania dalszej trasy.

a

Może małe zwiedzanie?

O ile postój nie odbywa się na zjeździe z autostrady przy stacji benzynowej, o tyle, jeśli tylko mamy możliwość zobaczenia na własne oczy kultury innego regionu, miasta czy kraju, powinniśmy z tego skorzystać. Każde miejsce to nowe doświadczenia i nowe odkrycia. Czasami półgodzinny czy godzinny spacer owocuje wieloma zdjęciami i wspomnieniami, które zostają w nas na długi czas.

a

Czas dla rodziny i przyjaciół

Wspólny posiłek i spacer to także najlepszy moment na rozmowę z rodziną, o ile nie podróżujemy sami. W czasie jazdy dzieci przeważnie śpią lub oglądają bajki, a my staramy się skupić na drodze najlepiej, jak tylko się da. Chwila, w której każde z Was siedzi z kubkiem ciepłej herbaty to czas na pogadankę o tym, co będziecie robić, gdy dojedziecie do celu lub jakie czekają tam na Was atrakcje. Możecie też zagrać w coś lub rozwiązać wspólnie krzyżówkę. Czasami nawet najbardziej prozaiczne czynności wykonywane razem, smakują dużo lepiej!

a

Oględziny pojazdu

Kiedy decydujesz się na postój, pamiętaj także o sprawdzeniu stanu pojazdu – zobacz, czy ciśnienie w oponach wciąż jest odpowiednie, czy szyba nie wymaga przemycia i czy po drodze żadna wierzchnia część nie uległa poluzowaniu. Warto kontrolować stan pojazdu, szczególnie kiedy jedziemy szybciej niż zazwyczaj, na przykład na autostradzie.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *