Strona główna Auto porada Czego NIE robić w samochodzie?
Czego NIE robić w samochodzie?

Czego NIE robić w samochodzie?

0
0

Każda osoba wsiadająca za kółko powinna w sposób rozważny i odpowiedzialny prowadzić swój samochód. Jest to niezwykle ważne, ponieważ sposób, w jaki prowadzimy nasze pojazdy, ma wymierny wpływ na ogólne bezpieczeństwo na drodze, dlatego każdy z nas powinien dokładnie zapoznać się z wszelkimi zasadami oraz uwagami, jakie zdefiniujemy w dzisiejszym artykule. To zasady mówiące czego NIE robić w samochodzie. Stosując się do nich, unikniecie nie tylko mandatów, ale również skutecznie zminimalizujecie ryzyko kolizji drogowej.

a

Rozmowa przez telefon

Jest to jeden z najczęściej popełnianych grzechów przez polskich kierowców. To czynność, która zgodnie z kodeksem jest zabroniona. Nasze prawo mówi, że kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w dłoni. Za to wykroczenie ustawodawca przewiduje karę w postaci 200 zł oraz pięciu punktów karnych.

Wysokość tej kary wydaje się uzasadniona, ponieważ dekoncentracja powstająca na skutek rozmowy przez telefon stwarza realne zagrożenie na drodze. Rozmowa przez telefon spowalnia reakcję, a odbieranie SMS-ów czy pisanie ich wymusza na kierowcy konieczność oderwania wzroku od tego, co dzieje się na drodze. Należy pamiętać, że w ruchu drogowym nawet jedna sekunda nieuwagi może zadecydować o niemiłych w konsekwencjach skutkach.

a

Jedzenie i picie

Wielu kierowców spożywa w czasie jazdy kawę, napoje energetyczne bądź drobne przekąski. Nie wzbudza to większych kontrowersji, jednak w kodeksie drogowym jest przepis bezpośrednio dotyczący spożywania posiłków w samochodzie. Jest to art. 63 ust. 5, który dotyczy wyłącznie kierowców, którzy zawodowo przewożą osoby. Artykuł mówi, że kierującemu pojazdem silnikowym, który przewozi osobę, zabrania się palenia tytoniu lub spożywania pokarmów w czasie jazdy. Nie dotyczy to kierującego samochodem ciężarowym, który przewozi osobę w kabinie kierowcy i kierującego samochodem osobowym, z wyjątkiem taksówki.

a

Nogi na desce rozdzielczej

Pisząc o tej w kwestii mamy na myśli pasażerów, którzy w trakcie wielogodzinnych podróży często wyciągają nogi na deskę rozdzielczą. Czy jest to pozycja bardziej wygodna i relaksacyjna? Tego nie wiemy, jednak na pewno jest ona bardzo niebezpieczna! Nie trudno sobie wyobrazić co stanie się z nogami położonymi na desce, gdy przy nawet drobnej kolizji otworzy się poduszka powietrza z prędkością około 300 km/h.

a

Próba wyciągniecia czegoś ze schowka

Z pewnością niejednokrotnie przytrafiła Wam się sytuacja, w której podczas samotnej jazdy samochodem musieliście wyciągnąć okulary bądź ładowarkę samochodową ze schowka. To czynność, która podobnie jak pisanie SMS-ów wymusza oderwanie wzroku od drogi, dlatego stwarza spore zagrożenie na drodze.

To czynność, której nie powinno się wykonywać w samochodzie podczas jazdy, dlatego w przypadku wystąpienia takiej sytuacji, warto się na chwilę zatrzymać w dogodnym do tego miejscu i spokojnie wyciągnąć ze schowka niezbędny przedmiot.

a

Przewożenie dzieci bez fotelika

Zgodnie z polskim prawem dzieci muszą bezwzględnie podróżować w specjalnych fotelikach, nawet gdy odcinek pokonywany przez samochód jest niewielki. Zbagatelizowanie tej kwestii grozi mandatem w wysokości 150 zł i sześcioma punktami karnymi. Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym, która funkcjonuje od dnia 15 maja ubiegłego roku, wprowadziła nowe zasady dotyczące przewożenia dzieci w samochodzie. Jeżeli często przewozicie maluchy, a jednocześnie nie znacie dokładnie nowych przepisów, powinniście jak najszybciej uzupełnić swoją wiedzę.

a

Podsumowanie

Czy już wiecie czego nie robić w samochodzie? Z pewnością tak, jednak przedstawione przez nas zasady nie są jedynymi, które gwarantują bezpieczną podróż. Warto samodzielnie się kontrolować, włączyć w swojej głowie zdrowy rozsądek i unikać wszelkich innych czynności, które potencjalnie mogłyby stworzyć zagrożenie w czasie jazdy.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *