Strona główna Auto porada Dlaczego zimą warto tankować do pełna?
Dlaczego zimą warto tankować do pełna?

Dlaczego zimą warto tankować do pełna?

0
0

Temperatury poniżej zera to trudny czas dla kierowców. Problemy z rozładowanym akumulatorem i oszronionymi szybami oraz śliska nawierzchnia to nie jedyne zagrożenia. Zimą kierowcy powinni nie tylko zmienić swoje przyzwyczajenia dotyczące stylu jazdy, ale także… tankowania. Dziś odpowiadamy, dlaczego zimą warto tankować do pełna.

Uwaga na pojawienie się wody w paliwie

Niskie temperatury powietrza sprawiają, że w baku paliwowym osadza się większa ilość wody. Jej skraplanie na dużej powierzchni może prowadzić do rdzewienia elementów układu paliwowego. Paliwo odpowiada nie tylko za zasilanie silnika samochodowego, ale także służy do chłodzenia i smarowania części układu wtryskowego oraz pompy paliwowej.

Warto wiedzieć, że drobiny rdzy mogą odrywać się od powierzchni i mieszać z benzyną lub olejem napędowym. W ten sposób może dojść do zatarcia pompy paliwa, której wymiana jest bardzo kosztowna. Wprawdzie zanieczyszczenia wyłapywane są przez filtr paliwa, ale nie zawsze jest on w stanie usunąć rdzę.

Wbrew pozorom, woda pojawia się nawet w samochodach utrzymanych w dobrym stanie technicznym, ponieważ jest ona skutkiem skraplania się pary z powietrza krążącego w zbiorniku. Dlatego należy uważać, aby zimą nie poruszać się ze śladowymi ilościami paliwa w baku.

Jak zaradzić korozji?

Eksperci zalecają, aby w miesiącach zimowych tankować do pełna i zadbać o dobrą jakość paliwa. Dobrze sprawdzą się także specjalne preparaty dodawane, które pochłaniają wilgoć. Można je zakupić na stacjach benzynowych oraz w sklepach motoryzacyjnych.

W przypadku silników diesla, nie należy tankować letniej wersji oleju napędowego, ponieważ przy niskich temperaturach może wytrącać się z niego parafina, co doprowadzi do unieruchomienia samochodu (układ paliwowy zatka się).

Wyższe spalanie

Powinniśmy zwrócić uwagę również na to, że zimą częściej na autostradach tworzą się korki, co oznacza, że spalanie silnika wzrośnie. Na trasach szybkiego ruchu kierowcy trudniej jest wtedy przewidzieć, jaki odcinek przejedzie na określonej ilości paliwa, co oznacza, że tankowanie „na zapas” jest konieczne.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *