Strona główna Moto wiedza Co zrobić, gdy auto nie przejdzie przeglądu?
Co zrobić, gdy auto nie przejdzie przeglądu?

Co zrobić, gdy auto nie przejdzie przeglądu?

0
0

Przegląd techniczny ma na celu sprawdzenie sprawności auta. Mechanicy dokładnie monitorują stan układu kierowniczego, hamulcowego, zawieszenia, wydechowego. Kontrolowany jest również silnik, a także oświetlenie, nadwozie i stan ogumienia. Samochody, które wykazują usterki nie przejdą takiego badania. Co należy wtedy zrobić?

Pojazdy osobowe najczęściej nie przechodzą pozytywnie przeglądu technicznego z powodu niesprawnych hamulców lub oświetlenia oraz złego stanu amortyzatorów. Samochód może zdyskwalifikować również pęknięta szyba lub rdza na nadwoziu.

Co zrobić, gdy usterki nie wpływają na bezpieczeństwo jazdy?

Stacja diagnostyczna dokładnie ocenia usterki pod kątem ich wpływu na bezpieczeństwo na drodze. Gdy usterki mechaniczne nie stwarzają zagrożenia dla pasażerów auta i innych uczestników ruchu drogowego, kierowca zatrzymuje dowód rejestracyjny i może nadal korzystać z samochodu. W takiej sytuacji otrzymuje jednak zaświadczenie, w którym zostają wyszczególnione usterki wymagające naprawienia. Właściciel pojazdu ma 14 dni w czasie, których musi usunąć nieprawidłowości i ponownie przyjechać na przegląd techniczny.

Po usunięciu usterek stacja pobiera opłatę wyłącznie za sprawdzenie stanu technicznego elementów zaznaczonych na wcześniejszym zaświadczeniu (właściciel musi wybrać tę samą stację, co poprzednio, aby nie płacić ponownie za przegląd innych elementów).

Warto jednak wiedzieć, że regularne kontrole w stacjach diagnostycznych są przeprowadzane dla bezpieczeństwa osób korzystających z samochodu. W Polsce niektóre auta przechodzą przeglądy, ale ich stan techniczny pozostawia nieco do życzenia. Taki pojazd będzie stanowił zagrożenie, dlatego nie należy bagatelizować nawet z pozoru drobnych awarii.

A co, gdy stan techniczny zagraża bezpieczeństwu?

W przypadku poważnych usterek technicznych (np. niesprawne hamulce), stacja diagnostyczna może zatrzymać dowód rejestracyjny, ponieważ wyjechanie takim samochodem na drogę stwarzałoby poważne zagrożenie.

Stacja kontroli pojazdów prześle zatrzymany dowód do odpowiedniego wydziału komunikacji, a właściciel auta musi je odholować do serwisu, gdzie zostaną wykryte usterki. Po usunięciu usterek samochód poddaje się kolejnemu przeglądowi. Gdy badanie tym razem nie wykaże nieprawidłowości, właściciel odbiera dowód rejestracyjny w wydziale komunikacji (po okazaniu zaświadczenia z SKP).

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *