Strona główna Świat moto Elektronika na nowoczesnych parkingach
Elektronika na nowoczesnych parkingach

Elektronika na nowoczesnych parkingach

0
0

Podczas parkowania w centrum zatłoczonego miasta, na podziemnych parkingach galerii handlowych lub w lokalizacjach skupiających wiele dużych firm znalezienie wolnego miejsca zajmuje Ci bardzo dużo czasu? Problem ten dotyczy wielu kierowców.

Naukowcy, koncerny motoryzacyjne, specjaliści ds. nowych technologii i lokalne władze starają się go rozwiązać. W USA i Europie Zachodniej trwają zaawansowane prace, które mają wspomóc kierowców. Czy już niedługo na miejskie parkingi zawita zaawansowana elektronika rodem z filmów science fiction?

Dlaczego warto przyspieszyć parkowanie?

Badania przeprowadzone w Europie dały zaskakujący obraz – średnio kierowcom znalezienie wolnego miejsca w zatłoczonym centrum miasta zajmuje ponad 10 minut. To generuje niepotrzebne korki, zwiększa spalanie paliwa i przyczynia się do emisji spalin.

Dane statystyczne z USA mówią, że mieszkańcy jednej z dzielnic zatłoczonego Los Angeles rocznie pokonują łącznie… dwukrotną odległość łączącą Ziemię z Księżycem w poszukiwaniu wolnych miejsc do zaparkowania. To pozwoliłoby aż 38 razy objechać dookoła nasz glob. Takie dane są zatrważające nie tylko dla przeciętnego kierowcy, ale także dla organizacji ekologicznych toczących bój ze smogiem oraz lokalnych samorządów walczących z korkami.

Władze problem ten rozwiązują w różny sposób – ograniczając możliwość wjazdu do centrum miast, wprowadzając wysokie opłaty za parkowanie w określonych strefach. We Francji, Finlandii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Danii i kilku innych krajach europejskich wprowadzono nawet specjalne strefy z ograniczoną emisją spalin określane skrótem LEZ (Low Emission Zones). Nad pomysłem tym żywo dyskutowały także władze Krakowa oraz innych polskich metropolii zaniepokojone zjawiskiem smogu.

Jak elektronika może przyspieszyć parkowanie?

Elektronika na nowoczesnych parkingach kierowcom z reguły kojarzy się z automatami do zakupu biletów parkingowych dostępnymi w centrach miast oraz z oznakowaniem strzałkami i numerami miejsc postojowych na dużych parkingach podziemnych i naziemnych (np. piętrowych).

W Polsce powoli pojawiają się jednak i nieco inne rozwiązania. Mają one nie tylko ułatwić kierowcom poruszenie się po parkingu, ale także umożliwić szybsze parkowanie, co ograniczy jeżdżenie w poszukiwaniu wolnych miejsc. Jednym z nich jest iParkomat, który pozwala kierowcom na dzielenie się własnymi miejscami parkingowymi za pośrednictwem serwisu internetowego.

Na całym świecie dostępne jest wiele aplikacji na urządzenia mobilne, które pozwalają wyszukiwać wolne miejsca na największych parkingach. Z większości można korzystać bezpłatnie (przykładem jest Parkopedia).

W nowych samochodach coraz częściej fabrycznie instalowane są nowoczesne nawigacje, które pozwalają na wyszukiwanie miejsc parkingowych i sprawdzanie wysokości opłat. Gratką niektórych nawigacji PND jest możliwość rezerwacji miejsca na parkingu oraz elektroniczne dokonanie opłaty (przelewem bankowym, kartą kredytową, PayPall).

Najnowsze rozwiązania

Wśród ciekawostek ułatwiających szybkie parkowanie można wymienić parking audi w Ingolstadt (Niemcy). Samochody wyposażone w funkcję autonomicznej jazdy są tutaj automatycznie kierowane na wybrane wolne miejsce.

Na parkingi coraz częściej trafiają czujniki, które montuje się w podłoże, aby automatycznie wykrywały, czy w danym miejscu zaparkowane jest już auto. Zarządcy parkingów wykorzystują również kamery termowizyjne.

A jak to wygląda w Polsce?

Nowoczesne rozwiązania powoli trafiają także do polskich miast. W Piekarach Śląskich działa specjalny system, który pozwala kierowcom na bieżąco sprawdzać informacje z miejskich parkingów (dane są cały czas automatyzowane), co znacznie ułatwia znalezienie strefy z wolnymi miejscami postojowymi.

Kraków wdraża program pozwalający kierowcom ściągnąć darmową aplikację na smartfona informującą o wolnych miejscach w strefach płatnego parkowania.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *